Monthly Archives: April 2012

Yikes!

Wow, it’s been so long since I’ve posted that wordpress un-remembered me.

lame.

Finals are over!¬† I technically still have grading to do, but I feel like my anxiety about not having posted in forever will be alleviated a bit if I give a quick preview of some of the colorful pictures I’ve taken of my CSA food ūüôā

CSA week 1

roasted beet salad

black bean-squash-walnut-peanut butter-rice soup

beet- squash- leek- soup

again

kale-green onion- gouda-salsa omellet

CSA week 2

potato-green onion- garlic- chili pepper soup

Lazy Girl Organic

..except that my plan went horribly wrong!

My goal was to use my new rice cooker and my not new food processor in an attempt to save time.¬† check.¬† What I didn’t anticipate was that it was going to take me almost an hour cleaning up all the food I burned in my new cast iron pan.¬† oh well.¬† it was totally worth it.

What did I make?

Well, I was going to make squash/potato/onion/garlic latkes.

before

except that it turned out looking like this:

after

I promise you this tasted good.  Once the bottom started burning, I abandoned the idea of latkes and made it a scramble.  I had planned to make fried eggs to neatly place on top, but instead I added them to the pan.  This, of course, did not help the mess of the pan.

I did enjoy using my rice cooker, though!!  It was definitely nice to not have to worry about burning the rice.  Thanks, Jill!!

Squash and Egg Scramble
-combine shredded squash, onion, potato, salt, pepper, crushed red pepper, and garlic (I used a food processor)
-form into latkes
-fry in olive oil
-abandon plan and scramble
-add two eggs and continue scramble
-add copious amounts of salt
-serve over brown rice

Total Price:$1.98

-1 cup organic brown rice Р$0.75
-3/4 cup organic squash- $0.15
-2 organic potatoes- $0.53
-1/2 organic onion- $0.15
-1 clove garlic- $0.10
-2 eggs- $0.30

Squash Pasta with Oysters

Ha, this ended up being a disaster of a night but damn this was good pasta.

I don’t know why I always decide to make pasta on the nights I’m starving.¬† Don’t get me wrong, pasta isn’t a meal that takes hours, but when you make it from scratach it is a bit time consuming.¬† I thought I was being smart by making the dough and then letting it rest while I went to the grocery store.¬† Indeed, that was smart.¬† However, nothing went right after that.

Part of the problem is that I never follow pasta directions to a T.  I think this, from now on, will be a mandatory rule.  If the dough is not perfect, it can be very difficult to use with a machine.  If you are having problems, though, you can just roll it out by hand and cut it with a knife like I ended up doing.  (note that the tom and jerry glass served as my rolling pin haha)

pretty orange

Squash Pasta

-mix 3/4 cup cooked squash, 1-1/2 cup semolina flour, 1-1/2 cup whole wheat flour
-let rest for at least 30 minutes
-roll out according to pasta machine directions or hand roll and cut
-add to boiling water
-add can of oysters
-when ready, top with olive oil, raw sugar, and crushed red pepper

Unfortunately I don’t have a total price because I have no clue how much I paid for the semolina flour.¬† I have to imagine it was probably between a dollar or two’s worth.¬† The squash was probably $0.15’s worth.¬† Maybe $0.80 for the wheat flour, <$2.00 for the oysters.

All in all, considering I got 4 meals (two dinneres, two lunches) out of this recipe, I’d say I did pretty well.

ketchup

or catch up.  whatever.

I haven’t posted in forever.¬† hello finals.

here are some of the high points of my foodie life lately:

1.¬†¬†We finally got rid of the 30+ pounds (40-something canned good) of food we had sitting in our house.¬† In December Becca and I threw a holiday party and in lieu of asking people to help pay for beer, we asked for canned good donations to take to a food pantry.¬† It turns out food pantries only accept food at the most inconvenient times.¬† We’ve been staking out food drives andfinallyfound one.

kind of.

I took our food to bloomingfoods and the food drive was over but I begged them to take it from me, so they said since it was so much food they would haha.

2.¬† My birthday was a good one, as far as kitchen gadgets go.¬† Here’s what I got:
cast iron pan- I’ve been wanting one because, frankly, teflon scares me.¬† I try to be really careful with my teflon pans (not washing them in the dishwasher, not using metal on them, etc) to try and keep those pesky flourine atoms on the pan, but I know it’s just a matter of time before they’re doing some radical chain reaction in my body.¬† long story short, I want to make fire roasted things in my cast iron pan and I’m excited.
set of three small strainers- these are going to be perfect for when I make cheese and have to scoop out the small curds!  bonus: the larger of the three worked perfectly to wash the squash seeds I made the other day!
set of two tongs– I’m pumped for these for salads and when we roast things!¬† Roasting for me usually consists of precariously sticking my arm way back into the oven with a small fork to test the veggies.¬† This should help ūüôā
onion keeper– This technically doesn’t count because I asked my mom for this a while back ago.¬† These are just gosh darn nifty.¬† Instead of making your tupperware smell, you can put half an onion in here and hang it in your fridge.

rice cooker– I got this in the mail today from my sister!¬† Not only does it cook rice, but it steams too!¬†¬†and makes hard boiled eggs!¬† and dessert!¬† I’m pretty excited, especially for the rice pudding¬†recipe that came with it!

3.  I finally cooked my sqash.  It yielded, oh, about 8 pounds. The picture is deceiving because I had already cooked with some when I took this.

so much squash

4.  I roasted veggies in the toaster oven  yesterday.  It turns out my 1 lb bread pan fits perfectly!  It was so much quicker than roasting in the oven, since I only had half an onion and half a sweet potato.  Much more energy efficient, too!!

5.  CSA starts Friday!

6.  I went grocery shopping Monday.

yum ūüôā

organic bananas: 1.64 lbs @ $0.99/lb- $1.62
organic Bartlett pears: 1.97 lbs @ $1.69/lb- $3.33
5 lb organic wheat flour: $5.29
organic rolled oats: 2.58 lbs @ $0.99/lb- $2.55
3 lb bag organic apples: $3.99
smoked gouda orphan:.09 lbs @ $6.99/lb- $0.63

5% discount: -$0.87
Total Price: $16.54

hmm I’m pretty sure I’m forgetting something…I’m sure I’ll remember later.