Tag Archives: apple

Cornmeal Apple Pancakes

One of my favorite things my boyfriend and I do on (lazy) Saturday mornings is make pancakes.  I think he gets frustrated with me because I never have pancake mix, but, who needs mix when you have an addiction to the bulk section at the co-op?

One (not so) recent Saturday morning, I made Dave pancakes in the cast iron skillet (my new favorite kitchen gadget).

To be honest, I’m not that good at making pancakes.  I never have been.  I either horribly undercook them, or burn them terribly.  These were pretty tasty (albeit slightly undercooked) 🙂

ingredients, + mango green tea (Saturday morning essential)

Cornmeal Apple Pancakes
adapted from Ancient Grains for Modern Meals

-mix 1/2 cup cornmeal, 1/4 cup flour (I used whole wheat), 1 tablespoon turbinado sugar, 3/4 teaspoons baking powder, 1/4 teaspoon baking soda, 1/4 teaspoon salt
-in a separate bowl, mix 3/4 cups milk (I used expired 2%), 1 large egg, 2 sliced apples, and 1 tablespoon olive oil
-Combine the wet and dry ingredients and mix until just combined (my mom takes this step very seriously)

-Make pancakes the way you normally would (I’m certainly not one to give advice on this, frankly I was amazed that my pancakes came out flufly).

I think these pancakes are delicious.  I’m definitely someone who likes a little bit of texture to my pancakes, so I thought the cornmeal went really well with the cooked apples.  I’m not a butter or syrup kind of girl, so I thought they were great plain.  Almond butter definitely didn’t hurt, either 🙂

I made a half recipe because I didn’t think Dave and I would eat 12 pancakes, but I would definitely suggest making the full recipe if you’re cooking for more than just yourself.

Total Price: $2.04

1/2 cup organic cornmeal: $0.15
1/4 cup organic whole wheat flour: $0.06
1 tablespoon organic turbinado sugar: $0.05
baking powder/baking soda/salt/olive oil: no idea, let’s say $0.20
3/4 cups organic milk: $0.31
1 egg: $0.17
2 organic gala apples: $1.10

So, this equates to $1.02 per person for breakfast.  Had we made the full recipe, it would have been $2.04.  This didn’t take much time to put together, and will definitely be made again.

 

Advertisements